PRO14 Rainbow Cup Round 3 Team Sheets - Saturday & Sunday

PRO14 Rainbow Cup Round 3 Team Sheets - Saturday & Sunday

The Teams for Saturday and Sunday's PRO14 Rainbow Cup derbies have been confirmed and are listed below alongside live TV Broadcast information.

TEAM NEWS HEADLINES


   

#LIOvSTO

  • Centre Burger Odendaal will captain the Emirates Lions who are chasing their first win of Rainbow Cup SA
  • The DHL Stormers make four changes which includes the return of scrumhalf Herschel Jantjies at scrum-half while Pieter-Steph du Toit drops out of the team as his return to play is managed

#SCAvCBL


  • Ryan Elias captains Scarlets from hooker in a team that includes the impressive Jac Morgan at openside with Welsh internationals Leigh Halfpenny, Jonathan Davies and Johnny McNicholl all named in the backline
  • Tomos Williams, Jarrod Evans and Willis Halaholo, who were all part of Wales’ Six Nations title winning squad, return to the starting line-up as the capital city outfit target a third victory over the Scarlets this season.

#BULvSHA

  • Springbok forwards Arno Both and Trevor Nyakane have been recalled for the Vodacom Bulls in a battle between South Africa’s undefeated Rainbow Cup sides
  • The Cell C Sharks make just one change to the team that saw off the Emirates Lions in Round 2 as Jaden Hendrikse replaces Grant Williams at scrumhalf

#BENvZEB


  • Sebastian Negri replaces Riccardo Favretto as Benetton seek to extend their unbeaten run
  • Marco Manfredi returns from suspension for Zebre but Michael Bradley’s team will be without Danilo Fischetti, Johan Meyer, Ian Nagle and David Sisi

#EDIvGLA

  • Aged just 24 Blair Kinghorn will become the youngest player to reach 100 Edinburgh appearances when he returns to face intercity rivals Glasgow Warriors
  • Rob Harley will become the first player in Glasgow Warriors history to reach 250 appearances for the club this weekend

#DRAvOSP

  • Aaron Wainwright captains Dragons from an allaction back row that includes Ollie Griffiths and Dan Baker
  • Nicky Smith is set to make his 100th Guinness PRO14 appearance off the bench for Ospreys who retain British & Irish Lions callups Alun Wyn Jones and Justin Tipuric

   

Saturday, May 15

 

Emirates Lions v DHL Stormers

At Emirates Airline Park, Johannesburg, 1:30pm (UK & Ireland 12:30pm)

Referee: AJ Jacobs (SARU, competition debut)

Assistant Referees: Rasta Rashivenge, Morne Ferreira (both SARU)

TMO: Cwengile Jadezweni (SARU)

Live on Super Sport, eir Sport 2, Premier Sports 2, ESPN+ (USA), pro14.tv.

 

Emirates Lions: EW Viljoen; Rabz Maxwane, Wandisile Simelane, Burger Odendaal (captain), Courtnall Skosan; Jordan Hendrikse, André Warner; Francke Horn, Vincent Tshituka, MJ Pelser, Reinhard Nothnagel, Ruben Schoeman, Carlu Sadie, Jaco Visagie, Sti Sithole.

Replacements: PJ Botha, Ruan Dreyer, Asenathi Ntlabakanye, Willem Alberts, Emmanuel Tshituka, Morné van den Berg, Fred Zeilinga, Dan Kriel

   

DHL Stormers: Damian Willemse, Sergeal Petersen, Dan du Plessis, Rikus Pretorius, Edwill van der Merwe, Abner van Reenen Herschel Jantjies, Steven Kitshoff (CAPT),Bongi Mbonambi, Frans Malherbe, Ernst van Rhyn, David Meihuizen,Marcel Theunissen,Willie Engelbrecht, Evan Roos..

Replacements: Scarra Ntubeni, Ali Vermaak, Neethling Fouche, Ben-Jason Dixon, Johan du Toit, Juarno Augustus, Paul de Wet, Tim Swiel.

   

Scarlets v Cardiff Blues

At Parc y Scarlets, Llanelli, 3pm.                                 

Referee: Sean Gallagher (IRFU, 25th competition game)

Assistant Referees: Gwyn Morris, Elgan Williams (both WRU)

TMO: Wayne Davies (SRU)

Live on eir Sport X1, Premier Sports 1, S4C, Super Sport, ESPN+ (USA), pro14.tv.

 

Scarlets: Leigh Halfpenny; Tom Rogers, Jonathan Davies, Ioan Nicholas, Johnny McNicholl; Angus O’Brien, Kieran Hardy; Rob Evans,Ryan Elias (CAPT), Alex Jeffries, Josh Helps, Lewis Rawlins, Aaron Shingler, Jac Morgan, Ed Kennedy.

Replacements: Ken Owens, Steff Thomas, Javan Sebastian, Morgan Jones, Iestyn Rees, Gareth Davies, Dan Jones, Joe Roberts.

  

Cardiff Blues: Hallam Amos; Jason Harries, Willis Halaholo, Ben Thomas, Josh Adams; Jarrod Evans, Tomos Williams; Rhys Carré, Kristian Dacey, Dillon Lewis, Seb Davies, Cory Hill, Josh Turnbull (capt.), Olly Robinson, James Ratti

Replacements: Liam Belcher, Corey Domachowski, Keiron Assiratti, Rory Thornton, Gwilym Bradley, Lloyd Williams, Dan Fish, Harri Millard

Vodacom Bulls v Cell C Sharks

At Loftus Versfeld, Pretoria, 6.15pm (UK & Ireland 5.15pm)         

Referee: Jaco Peyper (SARU, 2nd competition game)

Assistant Referees: Stuart Berry, Paul Mente (both SARU)

TMO: Marius van der Westhuizen (SARU)

Live on Super Sport, eir Sport 2, ESPN+ (USA), pro14.tv.

 

Vodacom Bulls: David Kriel, Madosh Tambwe, Marco Janse van Vuren, Cornal Hendricks, Stravino Jacobs, Morné Steyn, Embrose Papier, Gerhard Steenekamp, Johan Grobbelaar, Mornay Smith, Walt Steenkamp, Ruan Nortje, Marco van Staden, Arno Botha, Duane Vermeulen (CAPT).

Replacements: Schalk Erasmus, Lizo Gqoboka, Trevor Nyakane, Janko Swanepoel, Elrigh Louw, Zak Burger, Chris Smith, James Verity-Amm.

Cell C Sharks: Aphelele Fassi, Sbu Nkosi, Lukhanyo Am (CAPT), Jeremy Ward, Yaw Penxe, Curwin Bosch, Jaden Hendrikse, OX Nche, Fez Mbatha, Thomas du Toit, Ruben van Heerden, Reniel Hugo, Siya Kolisi, Henco Venter, Sikhumbuzo Notshe.

Replacements: Kerron van Vuuren, Ntutho Mchunu, Wiehahn Herbst, Le Roux Roets, Phepsi Buthelezi, Sanele Nohamba, Manie Libbok, Werner Kok.

Benetton Rugby v Zebre Rugby

At Stadio Monigo, Treviso, 6.15pm ITA (5:15 UK & Ireland)                                                     

Referee: Gianluca Gnecchi (FIR, 8th competition game)

Assistant Referees: Federico Vedovelli, Filippo Russo (both FIR)

TMO: Matteo Liperini (FIR)

Live on eir Sport X1, Premier Sports 1, Super Sport, ESPN+ (USA), pro14.tv.

 

Benetton Rugby: Jayden Hayward, Edoardo Padovani, Ignacio Brex, Marco Zanon, Monty Ioane, Paolo Garbisi, Dewaldt Duvenage (CAPT), Thomas Gallo, Corniel Els, Filippo Alongi, Niccolò Cannone, Federico Ruzza, Sebastian Negri, Michele Lamaro, Toa Halafihi

Substitutions: Gianmarco Lucchesi, Ivan Nemer, Marco Riccioni, Irné Herbst, Riccardo Favretto, Manuel Zuliani, Callum Braley, Ratuva Tavuyar.

Zebre: Michelangelo Biondelli, Alessandro Fusco, Tommaso Boni, Enrico Lucchin, Giovanni D’Onofrio, Antonio Rizzi, Marcello Violi; Paolo Buonfiglio, Marco Manfredi, Alexandru Tarus, Leonard Krumov, Mick Kearney, Iacopo Bianchi, Lorenzo Masselli, Renato Giammarioli.

Replacements: Luca Bigi, Daniele Rimpelli, Eduardo Bello, Samuele Ortis, Potu Junior Leavasa, Guglielmo Palazzani, Carlo Canna, Maxime Mbandà.

Edinburgh Rugby v Glasgow Warriors

At BT Murrayfield, Edinburgh, 7.35pm                                              

Referee: Andrew Brace (IRFU, 65th competition game)

Assistant Referees: Keith Allen, David Sutherland (both SRU)

TMO: Sam Grove-White (SRU)

Live on eir Sport 1, Premier Sports 1, Super Sport, ESPN+ (USA), pro14.tv.

 

Edinburgh: Blair Kinghorn, Damien Hoyland, James Johnstone, Chris Dean, Eroni Sau, Charlie Savala, Henry Pyrgos; Pierre Schoeman, Stuart McInally (CO-CAPT), WP Nel, Marshall Sykes, Jamie Hodgson, Mesu Kunavula, Luke Crosbie (CO-CAPT), Viliame Mata.

Replacements: Mike Willemse,  Boan Venter, Lee-Roy Atalifo, Connor Boyle, Charlie Shiel, Jack Blain, George Taylor.

Glasgow Warriors: Adam Hastings, Kyle Steyn, Nick Grigg, Stafford McDowall, Ratu Tagive, Ross Thompson, George Horne; Tom Lambert, George Turner, Enrique Pieretto, Rob Harley, Richie Gray, Ryan Wilson (CAPT), Rory Darge, Matt Fagerson.

Replacements: Grant Stewart, Dylan Evans, D’arcy Rae, Kiran McDonald, Thomas Gordon, Jamie Dobie, Pete Horne, Lee Jones.

   

   

Sunday, May 16

Dragons v Ospreys Rugby

At Rodney Parade, Newport, 1pm                                       

Referee: Frank Murphy (IRFU, 45th competition game)

Assistant Referees: Aled Evans, Ben Breakspear (both WRU)

TMO: Rhys Thomas (WRU)

Live on eir Sport 1, Premier Sports 1, Super Sport, ESPN+ (USA), pro14.tv.

Deferred: S4C 17:30

 

Dragons: Josh Lewis, Jonah Holmes, Jack Dixon, Aneurin Owen, Rio Dyer, Sam Davies, Gonzalo Bertranou; Greg Bateman, Taylor Davies, Leon Brown, Joe Davies, Ben Carter, Aaron Wainwright (CAPT), Ollie Griffiths, Dan Baker

Replacements: Richard Hibbard, Josh Reynolds, Chris Coleman, Joe Maksymiw, Huw Taylor, Taine Basham, Dan Babos, Ioan Davies

Ospreys: Dan Evans, Luke Morgan, Owen Watkin, Keiran Williams, Dewi Cross, Luke Price, Reuben Morgan-Williams, Gareth Thomas, Sam Parry, Tom Botha, Bradley Davies, Alun Wyn Jones, Ethan Roots, Justin Tipuric (CAPT), Morgan Morris

Replacements: Todd Gleave, Nicky Smith, Rhys Henry, Rhys Davies, Will Griffiths, Matthew Aubrey, Joe Hawkins, Max Nagy.

More News

Latest News